DR DOROTA ACKERMANN-SZULGIT
TYTUŁ I ABSTRAKT WYKŁADU :Aromatyczna podświadomość-olejki eteryczne w przestrzeni neuropsychologicznej i kwantowej.
Wzrastające zainteresowanie wpływem aromaterapii na zdrowie psychiczne i fizyczne skierowało uwagę badaczy na olejki eteryczne i ich potencjalne zastosowania terapeutyczne. Ta prelekcja eksploruje koncepcję "aromatycznej podświadomości" i jej rolę w przestrzeni neuropsychologicznej i kwantowej.
Olejki eteryczne, dzięki swoim właściwościom chemicznym, oddziałują na układ nerwowy, modulując reakcje neuroendokrynne wpływając na przykład na pamięć, poziom stresu i lęku. Zapachy mogą także nieświadomie wpływać na nastrój, emocje i ogólne samopoczucie, co otwiera nowe perspektywy w terapii psychologicznej. Ponadto, koncepcja kwantowego oddziaływania molekuł zapachowych wprowadza innowacyjne podejście do zrozumienia mechanizmów działania aromaterapii. Przez pryzmat neuropsychologii i teorii kwantowej, autorka analizuje, jak olejki eteryczne mogą wpływać na ludzki mózg i ciało, otwierając nowe możliwości w terapii i technikach samorozwoju.
DR DOROTA ACKERMANN-SZULGIT
Doświadczenie neuropsychologiczne zdobywała w X Wojskowym Szpitalu z Polikliniką w Bydgoszczy na oddziale Neurochirurgii i Chirurgii Głowy oraz na Oddziale Psychiatrycznym. Obecnie, pracuje jako adiunkt w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu. Współpracuje także z Instytutem Zielarstwa Polskiego i Akademią Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi przy realizacji wykładów dotyczących wpływu olejków eterycznych na mózg, funkcje poznawcze oraz zastosowania aromaterapii w chorobach neurodegeneracyjnych.
Obszar Jej zainteresowań naukowych i badawczych to: oddziaływanie na mózg olejków eterycznych i adaptogenów, neuropsychologia, etnobotanika, neurodietetyka, neurobiologia emocji i empatii, neurochirurgia i psychochirurgia, a także psychologia społeczna.
W 2022 roku zadebiutowała w przestrzenia artystycznej, tworząc kompozycje zapachowe (z olejków eterycznych i aromatów spożywczych) do wystawy „Kwiatostany". Obecnie skupia się na rozwijaniu własnej marki ProAroma i tworzeniu funkcyjnych mieszanek aromaterapeutycznych w oparciu o dane z badań i literatury.
„Kto ma władzę nad zapachami, ten ma wadze na sercami ludzi". Süskind, Pachnidło
DATA I GODZINA WYKŁADU
MGR MILENA IVANOVA
TYTUŁ I ABSTRAKT WYKŁADU:Rosa Damascena: profil, terapia, badania naukowe.
MGR MILENA IVANOVA:
W latach 1997 - 2003 Milena mieszkała i pracowała w Warszawie. Milena mieszkała i pracowała w USA, Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Kazachstanie i Rosji. Po 20 latach pracy w biznesie i finansach, w 2016 roku skupiła się na działalności biznesowej i społecznej w Bułgarii. W 2003 r. ukończyła studia MBA w INSEAD we Francji, a w 2018 r. uzyskała certyfikat niezależnego dyrektora INSEAD. Posługuje się siedmioma językami, w tym angielskim, francuskim, polskim, rosyjskim, niemieckim i włoskim (naturalnie oprócz rodzimego bułgarskiego).
Milena jest uczennicą Gabriela Mojaya, nauczyciela i autora licznych tekstów i prac naukowych na temat aromaterapii, uważanego za jednego z mózgów i nosiciela wiedzy i rozwoju aromaterapii w oparciu o prace naukowe i badania na całym świecie. Gabriel specjalizuje się w badaniu i stosowaniu olejków eterycznych i aromaterapii w połączeniu z medycyną wschodnią (w szczególności tradycyjną medycyną chińską).
DATA I GODZINA WYKŁADU
DR MAŁGORZATA DZIĘCIOŁ
TYTUŁ I ABSTRAKT WYKŁADU:Zastosowanie chromatografii gazowej w analizie i kontroli jakości olejków eterycznych.
DR MAŁGORZATA DZIĘCIOŁ
Dr inż. Małgorzata Dzięcioł jest adiunktem na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Jej działalność naukowa obejmuje zastosowanie analizy instrumentalnej (chromatografia, spektrofotometria) do badania składu produktów organicznych oraz kontroli i optymalizacji procesów. Aktualna tematyka badawcza dotyczy związków biologicznie aktywnych pochodzenia roślinnego, w szczególności olejków eterycznych, hydrolatów oraz ekstraktów, ich wyodrębniania, analizy składu oraz aktywności antyoksydacyjnej, farmakologicznej i pestycydowej. Jest autorką i współautorką kilkudziesięciu artykułów naukowych, mocno zaangażowaną także w działalność dydaktyczną - prowadzi zajęcia ze studentami na kilku kierunkach studiów, również w języku angielskim, była promotorem ponad 50 prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich.
Prywatnie jest pasjonatką aromaterapii, nieustannie pogłębiającą swoją wiedzę na temat olejków eterycznych i ich praktycznych zastosowań. Od 2023 roku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego
DATA I GODZINA WYKŁADU
DATA I GODZINA WYKŁADU
MGR KAMILA KUCHARSKA-AMBROŻEJ
TYTUŁ I ABSTRAKT WYKŁADU:Zafałszowania olejków eterycznych w świetle najnowszych badań.
Olejki eteryczne są złożonymi mieszaninami różnorodnych związków chemicznych o dużej aktywności biologicznej. W ostatnim czasie obserwujemy coraz większe zainteresowanie dobroczynnym działaniem olejków eterycznych oraz ich właściwościami.
Do wykonywania zabiegów aromaterapeutycznych bardzo ważne jest stosowanie olejków autentycznych. Naturalne olejki eteryczne są często fałszowane przez nieuczciwych sprzedawców, poprzez rozcieńczanie roztworów olejków eterycznych lub dodatek tańszych składników syntetycznych, olejów mineralnych i roślinnych lub dodawanie olejków pozyskanych z innych, niż zadeklarowane surowców roślinnych. Takie praktyki mogą mieć negatywny wpływ na jakość produktu oraz bezpieczeństwo stosowania olejków eterycznych w zabiegach kosmetycznych i aromaterpeutycznych.
Do badania autentyczności najczęściej stosowane są takie metody analizy chemicznej, które pozwolą na szybką identyfikację związków chemicznych obecnych w olejkach eterycznych. Obecnie w kontroli jakości wykorzystuje się kombinację metod chemometrycznych z metodami spektroskopowymi lub chromatograficznymi, które umożliwiają szybkie odróżnienie autentycznych próbek olejków eterycznych od zafałszowanych oraz wykryć nieprawdziwe deklaracje producentów.
MGR KAMILA KUCHARSKA-AMBROŻEJ
ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku chemia, specjalność chemia analityczna. Doktorant na Uniwersytecie w Białymstoku na Wydziale Chemii. Jest absolwentem studiów podyplomowych: Wiedza o kosmetykach i Chemia kosmetyczna, absolwentem studiów podyplomowych Biologia w szkole oraz absolwentem Podyplomowych Studiów Menadżerskich. Dodatkowo posiada kwalifikacje w zawodach tech. usług kosmetycznych, tech. sterylizacji medycznej, zielarz-fitoterapeuta (kod zawodu 323012). Jest czynnym egzaminatorem OKE w zakresie kwalifikacji tech. usług kosmetycznych. Jest także członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego (PTA) oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Chemików Kosmetologów (PTCK).
Uczestniczyła w wielu konferencjach naukowych przedstawiając postery i komunikaty o tematyce dotyczącej badań zafałszowań w surowcach zielarskich. Autorka publikacji naukowych na temat badania autentyczności roślin zielarskich oraz artykułów popularno- naukowych publikowanych w „Food Control”, „Microchemical Journal”, „Postępach fitoterapii” oraz kwartalniku „ Aromaterapia”, w którym obecnie pełni funkcję sekretarza redakcji.
Posiada liczne doświadczenie w prowadzeniu webinarów i wykładów na temat chemii kosmetycznej i kosmetologii, metod dezynfekcji i sterylizacji instrumentarium medycznego oraz w prowadzeniu zajęć dydaktycznych z zakresu chemii i biologii w szkołach policealnych dla dorosłych i liceum. Obecnie pracuje w Akademickiej Policealnej Szkole Medycznej oraz Akademickim Medycznym Liceum Ogólnokształcącym.
DATA I GODZINA WYKŁADU
DR ANNA PIOTROWSKA
TYTUŁ I ABSTRAKT WYKŁADU: Badanie wpływu olejów roślinnych na dobrostan skóry.
Jednym z najczęściej wykonywanych w gabinetach aromaterapeutycznych zabiegów jest masaż. Ta forma terapii łączy w sobie działanie olejków eterycznych z szerokim wpływem technik manualnych. Masaż wymaga także stosowania olejów bazowych. I tu pojawia się trzeci element: kosmetologiczny. Co zaskakujące, wpływ czystych olejów na stan skóry jest tematem o bardzo małej literaturze naukowej. Dlatego bezpośrednim celem badania, było wskazanie jak wybrane oleje zmienią dwie najważniejsze cechy skóry: nawilżenie i barierowość. Do weryfikacji tych cech posłużono się metodą korneometryczną i tewametryczną, które pozwalają na uzyskanie obiektywnych i porównywalnych wyników. Omówione zostaną takie oleje jak: olej z pestek malin, olej sezamowy, olej kokosowy, olej z nasion pomidora, olej z pestek śliwki domowej, olej konopny i olej z wiesiołka dwuletniego.
DR N FARM. ANNA PIOTROWSKA
Anna Piotrowska, od 2014 była adiunktem dydaktycznym w Małopolskiej Wyższej Szkole im. Józefa Dietla w Krakowie, gdzie prowadziła zajęcia z przedmiotu: Podstawy biotechnologii kosmetycznej a od 2015 do dziś jest zatrudniona na stanowisku naukowo-dydaktycznym w Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. Jest kierownikiem Zakładu Chemii i Biochemii. Jako dydaktyk jest koordynatorem przedmiotów takich jak: Podstawy chemii, Chemia kosmetyczna, Aromaterapia, Farmakologia i Farmakologia w fizjoterapii, Kosmetyczne zastosowanie roślin i surowców naturalnych oraz Mechanizmy działania składników aktywnych w kosmetykach.
Jej działalność naukowo-dydaktyczna obejmuje promotorstwo pomocnicze dwóch doktoratów, promotorstwo ponad 70 prac licencjackich i magisterskich. Anna Piotrowska jest także opiekunem Studenckiego Koła Naukowego, gdzie wprowadza młodzież w tajniki warsztatu naukowego, członkiem rad naukowych czasopism polskich i zagranicznych oraz czynnym członkiem Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego oraz Sekcji Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.
Jest autorką i współautorką prawie 100 publikacji naukowych z zakresu farmakologii, kosmetologii, kultury fizycznej i zdrowia publicznego. W czasopiśmie Aromaterapia prowadzi cykl dotyczący wykorzystania olejów roślinnych w celach kosmetycznych i aromaterapeutycznych.
DATA I GODZINA WYKŁADU
Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
DR IGA SAMÓL
TYTUŁ I ABSTRAKT : Warunki upraw roślin aromatycznych oraz termin zbioru surowców olejkowych jako ważne kryteria determinujące skład chemiczny wybranych olejków eterycznych.
DR IGA SAMÓL
Doktor biochemii i biologii molekularnej roślin, zielarz - fitoterapeuta, naukowiec, wykładowca akademicki oraz popularnonaukowy w Polsce, Francji i Szwajcarii, członek Polskiego Towarzystwa Aromaterapii (PTA). Autorka wielu publikacji i recenzji naukowych w czołowych czasopismach naukowych, prelegentka na wielu zagranicznych konferencjach naukowych, autorka kursów i programów nauczania dla techników kursów zawodowych (laboranci biologii, chemii i farmakologii) w Szwajcarii, studentów wyższych uczelni w Polsce, recenzentka naukowa książki „Ach, zapach” (2023 rok) autorek K. Białousz i A. Budyńska.
Zainteresowanie światem roślin zapoczątkowała pod koniec swoich studiów biotechnologicznych w Polsce, i rozwijała przez kilkanaście lat w czołowych ośrodkach badawczych na świecie od 2005 roku, najpierw we Francji (gdzie obroniła doktorat z biochemii roślin w 2009 roku na Université des Alpes w Grenoble) oraz później podczas kilkuletniego stażu po-doktorskiego w Szwajcarii na Uniwersytecie Genewskim. Swoje badania naukowe skupiała wokół szeroko pojętej fotosyntezy oraz mechanizmów adaptacyjnych roślin w odpowiedzi na wybrane stresy środowiskowe i ich wpływ na produkcję różnych metabolitów wtórnych roślin – często pełniących funkcje pro-zdrowotne u ludzi i zwierząt. Pracę te kontynuowała na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego jako adiunkt, gdzie równolegle prowadziła autorskie przedmioty o ziołach leczniczych, cieszące się dużą popularnością wśród społeczności studenckiej. Tę tematykę przybliżała również Słuchaczom Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego oraz aktualnie kontynuuje na Uniwersytecie Otwartym SGGW w Warszawie i poszerza w Instytucie Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych, gdzie pracuje jako wykładowca. Od 2022 roku, jako założycielka Herbisamo – dr Iga Samól, prowadzi kursy i warsztaty zielarskie dla otwartej publiczności, współpracuje z podmiotami biznesowymi w zakresie badań i doradztwa z tematu zielarstwa, fitoterapii i aromaterapii.
Więcej szczegółów można znaleźć pod linkiem: https://www.linkedin.com/in/igasamol
DATA I GODZINA WYKŁADU
MARIE NOE
TYTUL WYKŁADU I ABSTRAKT: Estrogenne i progesteronowe działanie olejków eterycznych i ich związków.Mity i badania naukowe.
MARIE NOE
Autorka ksiązki :Aromatherapia w kieszeni (2014, 2023), zawodowo zajmuje się aromaterapią i olejkami eterycznymi od 2005 roku, kiedy to skończyła Czeski Instytut Aromaterapii. Od tego czasu nieustannie pogłębia swoją wiedzę, studiując literaturę, uczestnicząc w seminariach i międzynarodowych konferencjach.
Do 2018 roku poświęciła się praktyce aromaterapeutycznej. Od 2019 roku zajmuje się głównie edukacją, szkoleniami i konsultacjami. Od 2011 roku importuje niemiecką markę aromaterapeutyczną Oshadhi. W swoim małym niezależnym wydawnictwie One Woman Press, które założyła w 1997 roku, publikuje głównie książki o aromaterapii. Jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Zawodowego Czeskiej Aromaterapii (Odborná společnost české aromaterapie), z którym od dawna współpracuje.
DATA I GODZINA WYKŁADU
Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
MGR JUDYTA GUTOWSKA -SIWEK
TYTUŁ I ABSTRAKT:AromaPsychologia stosowana czyli jak aromaterapia może wspierać nasz dobrostan psychiczny?(PRAKTYKA OPARTA NA DOWODACH)
Żyjemy w czasach powszechnej koncentracji na dobrostanie psychicznym. Z jednej strony trendy wellness i wellbeing świecą trumfy, z drugiej aż 51% Polaków miało w ostatnim czasie trudności emocjonalne lub psychospołeczne takie jak np. depresja, niepokój (dane z Raportu Falsh Eurobarometer z 2023 roku). Powszechnie wzrasta świadomość, że kłopoty z kondycją psychiczną mają szeroki wpływ zarówno na życie prywatne, jak i zawodowe. Warto pamiętać, że zdrowie psychiczne to nie tylko brak choroby, ale także zdolność do pełnego i satysfakcjonującego życia (dobrostanu). A tu niezwykle skutecznym wsparciem okazuje się aromaterapia. Ważne jest jednak aby stosować praktyki oparte na wiarygodnych i aktualnych publikacjach, a nie wyłącznie społecznym dowodzie słuszności. Przy zastosowaniu współczesnej i zweryfikowanej badaniami wiedzy na temat aromaterapii, jesteśmy w stanie skutecznie wpływać na dobrostan psychiczny – własny i osób wokół nas.
MGR JUDYTA GUTOWSKA -SIWEK
Ukończyła psychologię stosowaną na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2008 roku pracuje jako praktyk zmiany zachowania (w roli trenera kompetencji inter- i intra-personalnych, tzw. human skills, w roli specjalisty ds. uczenia i rozwoju czy kierownika merytorycznego dużych projektów szkoleniowych). Planuje procesy zmiany zachowania (indywidualne i grupowe) oraz wspiera innych w budowaniu własnej efektywności osobistej.
Od początku swojej aktywności zawodowej, wdraża i testuje różnorodne techniki pracy, np. programowanie neurolingwistyczne, coaching skoncentrowany na rozwiązaniach czy metodę Insights Discovery. Ostatnio swoją skrzynkę narzędziową poszerzyła o aromaterapię, kończąc studia podyplomowe z tego zakresu oraz uczestnicząc w jakościowych kursach doszkalających (np. AromaPsychologia w Tisserand Institute). A to wszystko po to, żeby coraz lepiej wspierać innych w dążeniu do szeroko pojętego dobrostanu.
Jutka to pasjonatka metodyki uczenia (się) dorosłych, nieustannie poszukująca nowych dróg do realnej zmiany zachowania. Jej klienci cenią ją za pozytywną energię, angażowanie odbiorców i praktyczne rozwiązania.
https://www.linkedin.com/in/judyta-gutowska-siwek/
DATA I GODZINA WYKŁADU
Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
MGR MARTA DUL
TEMAT WYKŁADU I ABSTRAKT : Aromaterapia i aromapunktura dzieci
MARTA DUL
Dietetyk, Zielarz, Fitoterapeuta, Aromaterapeuta, Akupunkturzysta, Mistrz Naturopata, Klasyfikator grzybów, Pasjonata Mykologii, Trener oddychania przeponowo-relaksacyjnego, Specjalista Uwalniania Emocji metodą EFT.
Od ponad 8 lat studiuje temat ZIOŁOLECZNICTWA i AROMATERAPII jako wspomaganie zdrowia. Zaczynała nauki w temacie u Dra Różańskiego, Iwony Konopackiej-Brud, Władysława Brud, uczestniczy w szkoleniach i konferencjach krajowych i międzynarodowych.
U dra Różańskiego ukończyła:
- stacjonarne szkolenie roczne zawodowe ZIELARZ FITOTERAPEUTA
- stacjonarne szkolenia 2 letnie TERAPIE BIOLOGICZNE
- roczne szkolenie FITOTERAPIA SZCZEGÓŁOWA
- roczne szkolenie TERAPIE BIOLOGICZNE z praktyką
- roczne szkolenie POLSKIE ROŚLINY W KRYZYSIE
Ukończyła również STUDIA PODYPLOMOWE:
- ZIOŁA W PROFILAKTYCE I TERAPII na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu
Z powodzeniem stosuje aromaterapię prywatnie, w gabinecie u podopiecznych, również prowadzi wykłady i szkolenia w tym zakresie.
Od 8 lat szkoli się również w temacie Medycyny Chińskiej w dietetyce, ziołolecznictwie, aromaterapii... Stosując i przepisując mieszanki ziołowe czy olejkowe zwraca uwagę na termikę i smaki ziół, esencji roślin. TCM ukończyła u Dra Wandela -dietetykę i ziołolecznictwo, akupresurę, stosowanie moksy i stawianie baniek. Ukończyła również Akupunkturę z dwu letniej szkole Bartosza Chmielnickiego ACUART.
Fascynatka AROMAPUNKTURY – namaszczanie esencjami punktów akupunkturowych. Skutecznie wykorzystuje tą metodę u swoich podopiecznych i prowadzi wykłady w temacie.
Jest wykładowcą na kursach zawodowych NATUROPATA
i ZIELARZ- FITOTERAPETRA w Akademia Naturalnego Życia Zdrowia
Jest członkiem :
- POLSKIEGO TOWARZYSTWA AROMATERAPEUTYCZNEGO
- POLSKIEGO TOWARZYSTWA ZIELARZY I FITOTERAPEUTÓW
- POLSKIEGO TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ ŚW HILDEGARDY
Od ponad 10 lat prowadzi gabinet PORADNIA HARMONIA w Legnicy https://poradniaharmonia.pl/, gdzie wspomagam podopiecznych w odzyskiwaniu zdrowia metodami naturalnymi.
Tworzy własne receptury ziołowe, dostępne w regularnej sprzedaży np. serię soli ziołowych wspomagających funkcje danych narządów : "SÓL ZYCIA". można je nabyć w sklepie internetowym : https://www.witnatura.pl.
DATA I GODZINA WYKŁADU
Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.